Zarejestruj się

Zarejestruj się w naszej społecznościowej wyszukiwarce pytań i odpowiedzi, aby zadawać pytania, odpowiadać na pytania innych i nawiązywać kontakty z innymi ludźmi.

Zaloguj się

Zaloguj się do naszej społecznościowej wyszukiwarki pytań i odpowiedzi, aby zadawać pytania, odpowiadać na pytania innych i nawiązywać kontakty z innymi ludźmi.

Nie pamiętam hasła

Zapomniałeś hasła? Wpisz swój adres e-mail. Otrzymasz link i utworzysz nowe hasło za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Captcha Kliknij obrazek, aby zaktualizować captcha.

Wpisz swoją nazwę użytkownika.

Proszę wpisać swój adres e-mail.

Wybierz odpowiedni tytuł pytania, aby łatwo można było na nie odpowiedzieć.

Wybierz odpowiednią sekcję, aby łatwo można było wyszukać pytanie.

Proszę wybrać odpowiednie słowa kluczowe Expytanie, ankieta.

Wpisz opis dokładnie i szczegółowo.

Wybierz typ wideo.

Tutaj umieść identyfikator wideo: https://www.youtube.com/watch?v=sdUUx5FdySs Przykład: "sdUUx5FdySs".

Proszę krótko wyjaśnić, dlaczego uważasz, że to pytanie powinno zostać zgłoszone.

Proszę krótko wyjaśnić, dlaczego uważasz, że ta odpowiedź powinna zostać zgłoszona.

Proszę krótko wyjaśnić, dlaczego uważasz, że ten użytkownik powinien zostać zgłoszony.

Zarejestruj się, żeby uzyskać dostęp do pełnej funkcjonalności platformy!

Mieszkanie do wynajęcia w USA: jak je znaleźć i ile kosztuje?

Mieszkanie do wynajęcia w USA: jak je znaleźć i ile kosztuje?

Mieszkanie w Stanach Zjednoczonych to nie tylko miejsce zamieszkania, ale także jeden ze sposobów identyfikacji osoby. Wprawdzie w Ameryce nie istnieje pojęcie rejestracji miejsca zameldowania jako takie, ale w praktyce adres jest obowiązkowy. Wynajmowanie mieszkania w USA – opowiadamy, jak to wszystko wygląda.

Dlaczego potrzebny jest adres w USA?

 • Każdy imigrant musi powiadomić USCIS o swoim adresie przed uzyskaniem obywatelstwa (w przypadku zmiany miejsca zamieszkania obowiązuje 10-dniowy okres na powiadomienie).
 • Przy otwieraniu konta bankowego należy przedstawić nie tylko paszport/zieloną kartę/wizę, ale także dowód pobytu (np. kopertę, która przyszła pocztą na nazwisko osoby otwierającej konto pod określonym adresem).
 • Osoba ubiegająca się o prawo jazdy musi przedstawić dowód miejsca zamieszkania, pokazując litery znajdujące się w jej nazwisku.
 • Przy ubieganiu się o prawo jazdy należy pokazać litery w nazwisku.
 • Musisz podać im swoje nazwisko na zeznaniu podatkowym.
 • Przy ubieganiu się o karty kredytowe.
 • Jeśli kupujesz samochód.
 • Inne przyczyny.

Jak szukać mieszkanie do wynajęcia w USA?

Podobnie jak w Polsce, istnieją dwa główne sposoby: kontakt z pośrednikiem nieruchomości lub samodzielne poszukiwanie mieszkania. Poszukiwania mieszkania można rozpocząć na własną rękę przed wyjazdem do USA, aby zorientować się, jakie mieszkania są dostępne w Stanach Zjednoczonych, ile kosztują i na jakich warunkach są wynajmowane.

Sprawdź propozycje na stronach: https://www.zillow.com/, https://www.realtor.com/, https://www.craigslist.org/about/sites.

Po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych można skontaktować się z agentem nieruchomości.

Powiedz agentowi nieruchomości, jakiego rodzaju nieruchomości szukasz, jej przedział cenowy, lokalizację i wszelkie inne informacje o nieruchomości, które chciałbyś uzyskać (takie jak basen, okna, bliskość szkoły itp.).

Po zapoznaniu się z różnymi możliwościami i wybraniu odpowiedniego mieszkania zaczyna się najtrudniejsza część – sprawdzenie zdolności płatniczej.

Dlaczego wielu imigrantom odmawia się wynajmu mieszkania?

Wynajęcie domu w USA, w przeciwieństwie do Polski, wiąże się z najważniejszą rzeczą – udowodnieniem swojej zdolności finansowej. Z reguły potencjalni najemcy muszą na żądanie wynajmującego przedstawić wszystkie dokumenty finansowe: wyciąg z historii kredytowej z oceną zdolności kredytowej, wyciąg z konta, na którym przechowywane są oszczędności, pismo od pracodawcy potwierdzające dochody.

Ale co zrobić, jeśli dana osoba dopiero co przybyła do kraju i nie ma jeszcze historii kredytowej?

Agent może porozmawiać z wynajmującym o zapłacie kilkumiesięcznego czynszu z góry. Jest to często stosowana praktyka w przypadku nowych imigrantów.

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w USA?

Ceny mieszkań w USA są bardzo zróżnicowane. Zależy to nie tylko od stanu, miasta, remontu, ale także od dostępności pralki, telewizji, internetu, lokalizacji itp.

Dla porównania, weźmy mieszkanie 1BR, które jest mieszkaniem z jedną sypialnią (jak mieszkanie z dwiema sypialniami w Rosji).

 • W Nowym Jorku takie mieszkanie w apartamentowcu kosztowałoby około 1700 dolarów miesięcznie, w domu prywatnym – 1500 dolarów.
 • Filadelfia – 1300 USD miesięcznie.
 • Los Angeles w rejonie Glendale – 1700 USD i 1900 USD w Beverly Hills.
 • W San Francisco – 1850 USD.
 • Jeśli chcesz mieszkać w luksusowym budynku z basenem, siłownią, grillem i innymi usługami, takie mieszkanie będzie kosztować około 30% więcej. Istnieje możliwość wynajęcia tańszego mieszkania w domach prywatnych.

Najbardziej przyjazną dla budżetu opcją jest wynajęcie pokoju w mieszkaniu. Na przykład w Nowym Jorku pokój można wynająć już od 500 dolarów miesięcznie.

Jeśli masz dużą rodzinę i potrzebujesz całego domu, ceny są zbliżone:

 • W San Francisco za prywatny dom z trzema sypialniami i co najmniej dwiema łazienkami trzeba zapłacić 4000 USD w mniej ekskluzywnej dzielnicy, a 5000 USD w rejonie mostu Golden Gate;
 • Los Angeles – od 3000 USD (im bliżej oceanu, tym drożej);
 • Od 2800 USD miesięcznie kosztowałby ten sam dom w Nowym Jorku lub New Jersey.
 • Można znaleźć zarówno tańsze, jak i droższe, w zależności od lokalizacji domu i jego stanu.

Podane przykłady odnoszą się do dużych miast, gdzie występuje koncentracja różnych zawodów i gdzie jest więcej możliwości zatrudnienia. Jeśli masz pracę zdalną i nie musisz mieszkać w dużym mieście, w mniejszych miastach ceny mieszkań mogą być o połowę niższe.

Wynajmowanie mieszkania w USA: jak się zabezpieczyć?

W USA rzadko wynajmuje się mieszkania bezpośrednio od właściciela. Z reguły należy udać się do agencji nieruchomości. Dla właściciela wygodniej jest przekazać wszystkie pytania agentowi. W ten czy inny sposób będziesz miał do czynienia z pośrednikiem. Jeśli nie jest on po Twojej stronie, pośrednik właściciela nie będzie w żaden sposób zaspokajał Twoich interesów. Ponadto, jeśli nie znasz jeszcze tajników amerykańskiego rynku nieruchomości, lepiej zaufać profesjonalistom. Agenci będą negocjować w profesjonalnym języku, aby zadowolić zarówno wynajmującego, jak i najemcę. Nie ma różnicy w cenie: płaci się albo jednemu agentowi (np. ze strony właściciela), albo obu – po prostu kwota jest dzielona na pół. Nie należy więc skąpić na usługi pośrednika.

Gdy właściciel zgodzi się wynająć lokal, podpisywana jest umowa najmu. Agent(y), właściciel i użytkownik omawiają warunki najmu, warunki płatności, kwotę. Po podpisaniu umowy otrzymasz kopię umowy i klucze do mieszkania.

Umowa określa również warunki anulowania rezerwacji oraz wysokość kaucji.

Kaucja, zwykle w wysokości jednomiesięcznego czynszu, to pieniądze na wypadek zniszczenia mieszkania po wprowadzeniu się lokatora. Jeśli wszystko jest w porządku, pieniądze te są zwracane w momencie opuszczenia mieszkania.

Usługi pośrednictwa nie są też bezpłatne. Zwykle jest to równowartość miesięcznego czynszu, czasem mniej. Niektórzy imigranci, chcąc zaoszczędzić na pośredniku, szukają zakwaterowania na własną rękę, często nawet bez umowy najmu. Jest to jednak obarczone ryzykiem eksmisji w dowolnym momencie, a ty nie będziesz w stanie niczego udowodnić. Gdy masz w ręku umowę, prawo jest zawsze po Twojej stronie.

Czego należy się obawiać?

Jeśli dana osoba zawiera umowę najmu, zazwyczaj jest ona zawierana na rok lub dłużej. Oznacza to, że wcześniejsze wyprowadzenie się jest problematyczne: kaucja może nie zostać zwrócona, a nazwisko może zostać wpisane na czarną listę, co utrudni późniejsze znalezienie nowego lokum. Z tego powodu na rynku wynajmu jest wiele ofert typu „live-in”. Oznacza to, że nie podpisujesz żadnej umowy na wynajem mieszkania, ale płacisz pieniądze najemcy, który ma umowę z wynajmującym. W takiej sytuacji nie otrzymasz żadnego adresu ani gwarancji.

Zostaw komentarz

Captcha Kliknij obrazek, aby zaktualizować captcha.